נושאים רבים במשפט הפלילי

תחומי עיסוק

הליך משמעתי

לא הכול פלילי וישנם מקרים רבים שמתנהל בהם הליך משמעתי. אבל מה זה ההליך המשמעתי ומהו הדין המשמעתי?

בהליך פלילי הצדדים הם המדינה מול האזרח; בהליך משמעתי הצדדים הם המוסד / הגוף אליו משתייך האזרח מול אותו אזרח.

דוגמאות להליכי משמעת: משרד החינוך מול מורה, שירות המדינה מול עובד מדינה, אגף המשמעת של המשטרה מול שוטר, ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין מול עורך דין, ייעוץ משפטי של עירייה מול עובד העירייה, אוניברסיטה מול איש סגל וכיוצא באלו.

בדומה לחקירה פלילית, גם הליך משמעת נפתח במסירת תלונה, לאחריה תערך בדיקה או חקירה ולבסוף תוגש קובלנה (המקבילה לכתב אישום בהליך הפלילי).

לכל מוסד יש דין משמעתי משלו שיקבל ביטוי בכתב. למשל, תקנון במוסד אקדמי המפרט מה ייחשב כעבירת משמעת.

בשונה מעבירה פלילית, שעלולה לכלול רכיב ענישה של מאסר, עבירת המשמעת תוכל להוביל לענישה של פיטורים או הדחה מהגוף המקצועי אליו משתייך העובד. כך למשל הליך משמעתי יכול להוביל להרחקת רואה חשבון ממקצוע ראיית החשבון.

מובן שעבירה פלילית שיש עימה קלון או שבוצעה במסגרת עיסוקו של הנאשם – מהווה עבירת משמעת, אך חשוב להבין שההליך המשמעתי הוא רחב יותר וכולל גם עבירות הפוגעות בכבוד המקצוע. דוגמה שתמחיש את ההבדל: אזרח שמקלל אזרח אחר אינו עובר עבירה פלילית (ככל שאין מדובר באיומים או בהעלבת עובד ציבור). לעומתו, מרצה באוניברסיטה שינבל את פיו במהלך הרצאה בפני סטודנטים עלול לעבור עבירת משמעת שעניינה “התנהגות שאינה הולמת”.

חשוב לדעת כי מתקיים ממשק צמוד בין עבירות פליליות לבין עבירות משמעת. לא פעם גורמי התביעה – פרקליטות, מח”ש או התביעות של המשטרה – מגיעים למסקנה כי ניתן להסתפק בהליכי משמעת במקום נקיטה בהליך פלילי. לעומת זאת, ייתכנו מקרים בהם ייערך גם הליך פלילי ובנוסף הליך משמעתי. כך למשל, עו”ד שהורשע בעבירות מרמה ונדון לעונש בהליך הפלילי ייאלץ להתמודד גם מול ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין אשר תקבע אם בעקבות מעשיו הפליליים יש מקום להרחיקו מעיסוק במקצוע עריכת הדין (לתקופה קצובה או לצמיתות).

ייעוץ בידי עורך דין הבקיא בהליכים משמעתיים הוא קריטי. אמנם החשוד בביצוע עבירות משמעת לא יישלח לכלא בעקבות הרשעתו, אך הוא בהחלט עלול לאבד את מקור פרנסתו ואת האפשרות לעסוק במקצוע שלמד במשך שנים ארוכות, התמחה בו ועמל קשות כדי להתקבל אליו לאחר בחינות והסמכות מתישות.

ומעבר לכך, לעיתים חקירה משמעתית תסלים ותוביל לפתיחה בחקירה פלילית. ייעוץ בידי עורך דין קריטי שייעשה כמה שיותר מוקדם, עדיף עוד לפני מסירת הגרסה הראשונה. אמנם הליך הבדיקה או החקירה לא נערך במתקן משטרתי, אלא “בסך הכול במקום העבודה” אך הוא הוא יכול להוות קדימון להליך הפלילי. על פי רב, הדברים שמסר החשוד בבדיקה המשמעתית יגיעו גם לתיק החקירה הפלילית, היה ותפתח חקירה שכזאת.

במהלך השנים יצא לי לפגוש הליכים משמעתיים משני צידי המתרס: הן כפרקליט בפרקליטות שהפנה “תיקים קלים” לדין משמעתי במקום דין פלילי; הן כסנגור המייצג שוטרים שעמדו בפני חקירות המחלקה לחקירות שוטרים (מח”ש) ושעניינם הופנה להליך משמעתי (ביד”ם – בית דין למשמעת) במקום הליך פלילי; והן כעורך דין פרטי המייצג חשודים בעבירות משמעת – מורים, עורכי דין, סוהרים, מרצים, רופאים, פרקליטים, רוקחים, פסיכולוגים, ווטרינרים, אדריכלים, יועצי מס, רואי חשבון, שמאי מקרקעין, עובדים סוציאליים, יועצי השקעות, מהנדסים ועוד; והן כעורך דין המייצג כתובע את הגופים המעמידים לדין (תובע משמעתי).

ההליכים המשמעתיים מתנהלים כמשפט לכל דבר ועניין: מעידים עדים, יש גוף שיפוטי שתפקידו להכריע ומתקיימים הליכים נלווים שעניינם השעיה או העברה לתפקיד אחר עד לתום ברור ההאשמה. בנוסף, קיימת אפשרות לפנות לנשיא המדינה בבקשה לקבלת חנינה משמעתית.

ועוד כדאי לדעת, הדין המשמעתי קיים גם בתוך מערכת הבטחון: מוסד, שב”כ וצה”ל הם גופים שגם בהם מתנהלים הליכים משמעתיים.

הוזמנתם להליך בדיקה? אמרו לכם שמישהי התלוננה בעבודה שהטרדתם אותה הטרדה מינית? חושדים בכם שגנבתם חומר מחשב במקום העבודה? מישהו הלשין ששיקרתם בהחתמת כרטיס הכניסה ושניפחתם את שעות העבודה – זה הזמן להתייעץ עם עורך דין שמומחה הן בתחום הפלילי והן בתחום המשמעתי.

סגירת תפריט
×

עגלת קניות