נסגר מחוסר אשמה תיק גרם מוות במגזר החקלאי

אל תגידו לי זה לא יקרה.
כשאני מספר שלכל אחד זה יכול לקרות, יש שמרימים גבה. אז שמעו סיפור, שאם היו מספרים לי אותו יום לפני 11.5.18 הייתי אומר שאפילו אם היו מקרינים לי אותו בקולנוע – הייתי אומר שהוא לא אמין.

קַוְנוֹעַ. קו-נוע. הנה ההגדרה הרשמית: “מערכת השקיה עילית עצמאית לשטח פתוח, המונעת באופן חשמלי ומקבלת מים מקו המים בשטח. את המערכת מרכיב צינור עילי הנע באופן סיבובי או קווי, ועליו ממטירונים.”
בקיצור: כשאתם נוסעים בכביש, ואתם לא בתוך מדינת תלאביב או ירושלים, ואתם רואים מן ממטרות ענקיות הפוכות, כאילו נפלו על הראש, על גבי צינורות ענקיים, ואתם אומרים לעצמכם “פששש. איזה גודל”. אז זה זה.

בקיצור של הקיצור: לילה אחד, במאי 2018, קו נוע השתגע. הוא ממש נפל על הראש. במקום לנוע ולהשקות בתוך שדה התירס, הוא איבד את זה: הקו-נוע עזב את מסלולו, סטה לכיוון הכביש ו- לא עלינו – זוג שחזר מאירוע התנגש בו. הבעל נהרג והאישה נפצעה. אסון.
הקו-נוע שייך לשותפות של מספר קיבוצים. יש ענף גידולי שדה (גד”ש), ויש אחראי על ההשקיה, ועל השטחים. ויש עובדים ומנהלים. פתאום חקירה פלילית. לוקחים טביעות אצבעות ומצלמים. חקירה באזהרה. ועוד חקירה.
אנחנו מתייעצים עם מומחים – כאלו של קו-נועים וכאלו של תאונות עבודה. התיק עובר לפרקליטות וחוזר למשטרה עם השלמות חקירה. ועוד פעם אנשי השדה חשודים ונחקרים.

כבר מהבדיקות הראשוניות – ודאי מהמאוחרות – היה ברור לנו שהקו-נוע חווה “קריסת מערכות”. כל מנגנוני ההגנה שלו קרסו, והוא לקה בשני כשלים קריטיים.
1. הוא לא עצר את תנועתו למרות הסטייה מהמסלול
2. הוא לא העביר חיווי (הודעה לפלאפון) על התקלה לאנשי הגד”ש
כשזו המסקנה, היה ברור שעִם כל הכאב הנורא על מוות עצוב ומיותר, לא ניתן להטיל אחריות על “בעלי הקו-נוע”.

בימים אלו, שנה וחצי אחרי המקרה, החליטה הפרקליטות לסגור את התיק כנגד כל החשודים בהעדר אשמה פלילית.

ושתי תובנות שלי:
 1. אל תגידו לי זה לא יקרה. אם קו-נוע השתגע והרג בן אדם, אז גם התוכי שלכם יכול לברוח מהכלוב, להבהיל איזו סבתא ולגרום למותה.
 2. כשמשהו נורא קורה, תתכוננו מהרגע הראשון לקרב חייכם: תקחו עו”ד פלילי, תשקיעו במומחים. אל תחכו לכתב האישום. עדיף – אם אפשר – לעשות הכול כדי שזה יגמר קודם.

שתפו

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

מאמרים נוספים

בני זוג שנסגר נגדם התיק

טיפול מהיר שהשתיקה יפה לו כשיושבים אצלך זוג הורים צעירים שעולמם חרב עליהם, ברור לך שיש מקרים שאתה נבחן בשתי סוגיות: אחת, עד כמה תסייע…
All articles loaded
No more articles to load
סגירת תפריט
×

עגלת קניות