נושאים רבים במשפט הפלילי

תחומי עיסוק

עבירות צווארון לבן

כשמדברים על צווארון לבן, מייד חושבים על הלבנת הון. הנה דברים שכתב השופט המנוח מישאל חשין בשנת 2003: “מטרתם של מלביני הון היא להפוך כסף שחור לכסף לבן, רכוש שהאדים להלבין כשלג, להעלות כספים מצינורות הביוב ולעדנם בניחוח של פרחי אביב”.

>> למה מתכוונים כשאומרים עבירות צווארון לבן?

מתכוונים להיפך מעבירות הצווארון הכחול. עבירות הצווארון הלבן מבוצעות בידי אנשים מהמעמד הבינוני – גבוה, אלו שאינם עובדים בעבודה פיסית, אלא משמשים כבעלי מקצוע חופשי (כגון עורכי דין, רופאים, רואי חשבון וכיוצא באלו) או גורמים בכירים אחרים וגם גורמי שלטון – רשויות מקומיות, חברי כנסת, שרים ואנשי המגזר הציבורי.

עבירות צווארון לבן מצריכות תחכום והן מצויות בתחום הפיננסי. רצח ושוד הן עבירות “צווארון כחול” קלאסיות, ואילו עבירות מרמה, שוחד, עבירות מס הן עבירות “צווארון לבן”.

ברוב המקרים, עבירות צווארון לבן אינן פוגעות ישירות בקורבן ספציפי, אלא יותר בקופה הציבורית או בקופה של חברה או של גוף כלכלי.

עבירות צווארון לבן כוללות, בעיקר את העבירות הבאות:

שוחד – קבלת שוחד (העבירה החמורה יותר, מכיוון שהיא מופנית לעובד הציבור) ומתן שוחד הן עבירות נפוצות בכל הקשת הציבורית. ניתן להזכיר, מהתקופה האחרונה, מספר תיקים בהם מיוחסת עבירת שוחד: ראש הממשלה בנימין נתניהו מואשם בקבלת שוחד בדמות סיקור אוהד מאתר וואלה; ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בקבלת שוחד; עו”ד אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין (לשעבר), מואשם (כפוף לשימוע) בקבלת שוחד בדמות קבלת יחסי מין ממועמדת פוטנציאלית לשיפוט; ח”כ דוד ביטן מואשם (כפוף לשימוע) בקבלת שוחד ממספר גורמים בשווי כולל של כמליון ₪. עבירה זו של שוחד נפוצה במיוחד בקרב גורמי השלטון המקומי: מקרים רבים של שוחד הגיעו להכרעות בתי המשפט, שעה שהיתרי בניה ואישורים אחרים לוו במתן כספים והתערבות פלילית אחרת.

עבירות מס – רשויות המס חוקרות מדי שנה עבירות מס בגוונים שונים: חשבוניות פיקטיביות, אי-ניהול ספרי חשבונות, העלמות ואי דיווח של ספרי חשבונות, וכיוצא באלו. בשנים האחרונות ישנה מלחמת חורמה כנגד מעלימי המס, מתוך נסיון להלחם בהון השחור הנפוץ במדינת ישראל. חשוב להבין כי עבירות מס, בדומה לשאר עבירות הצווארון הלבן, יכולות להוביל את החשוד בהן להיותו נאשם ולעונש של מאסר בפועל לתקופה משמעותית. די להתבונן במקרי הסלב האחרונים שמובאים לדין בעבירות אלו כדי להתרשם עד כמה ישנה מגמת החמרה: קובי פרץ, משה פרץ, אייל גולן ולאחרונה: בר רפאלי ואמּה, ציפי רפאלי.

עבירות מרמה – ישנן עבירות מרמה מסוגים שונים לרבות קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר בתחבולה, זיוף, שימוש במסמך מזויף וכיוצא באלו.

הגבלים עסקיים ואיסור הסדר כובל – תיקים של הסדר כובל, מניעת תחרות ושאר הסדרים המנוגדים לחוק, מובאים לבתי המשפט הפליליים בשנים האחרונות וגורמים לאנשי עסקים בכירים להשלח לתקופות מאסר בין כתלי הכלא. כך למשל, נדונו נאשמים ב”קרטל הלחם”, “קרטל קבלני הגיזום”, “קרטל מדי המים” ושאר ארועים פליליים שהסתיימו בעונשים כבדים, הן לחברות והן לבעלי התפקידים שהורשעו בביצוע עבירות מרמה, הלבנת הון ובניגוד לחוק ההגבלים העסקיים.

הייעוץ עם עורך דין פלילי בעבירות צווארון לבן משמעותי ביותר ממספר סיבות:

ראשית, לרוב מדובר בחשודים שזוהי הפעם הראשונה בה הם מבקרים בתחנת משטרה והם חייבים לקבל תדרוך מפורט על ה”עשה ואל-תעשה” במהלך החקריה.

שנית, תיקים אלו הם לרוב סבוכים וכוללים איסוף ראיות ממושך ומורכב. ככל שחומר הראיות סבוך ורב יותר, כך החשש לטעויות מצד חשוד הולך וגובר.

שלישית, חקירות אלו כוללות על פי רוב גם רכיב של תפיסת רכוש, עיקול חשבונות, לקיחת כלי רכב, והקפאת נכסים – הכול מתוך שאיפה של גורמי אכיפת החוק לחלט את הרכוש והכספים בסופו של ההליך. תפקידו של עורך הדין הוא להילחם מול היחידה החוקרת (ובהמשך, היחידה התובעת) על מנת לפעול לשיחרור התפוסים ולהחזרת החיים למסלולם גם בפאן הכלכלי.

רביעית, הדברים שיאמר החשוד בחקירותיו הראשונות ישפיעו דרמטית על מצבו המשפטי בהמשך הדרך: המשך החקירות, הליך השימוע וכתב האישום (אם יוגש).

רק בשביל להמחיש עד כמה עבירות אלו פוגשות רבים וטובים מהאנשים הנורמטיבים, אספר בקצרה את סיפורו של לקוח אותו אני מייצג בימים אלו: חקלאי שמוכר תבואה חקלאית (חציר, שחת וכו’) למוסדות שונים, מואשם כי נתן לכאורה שוחד למנהל של המוסד הציבורי שדאג לכך שימשיך לזכות במכרזים ולספק את התבואה במשך מספר שנים. אין צריך לומר עד כמה “השמיים נופלים” על אזרח מן השורה שנעצר, לראשונה בחייו, למשך כעשרה ימים ובהמשך מועמד לדין פלילי בבית המשפט המחוזי בגין עבירות של מתן שוחד והלבנת הון.

ליוויו ממחיש לי, בפעם המי יודע כמה, שאין תחליף לליווי ע”י עורך דין פלילי לחשוד בעבירות צווארון לבן החל מהדקה הראשונה.

סגירת תפריט
×

עגלת קניות